destynacje

Wybierz zakątek świata, w którym chciałbyś żeglować, a my Cię tam zabierzemy.

Pomożemy Ci wybrać idealny jacht, a także zaplanować trasę rejsu w wybranym przez Ciebie kraju. Poniżej znajdziesz opisy naszych ulubionych akwenów Mamy tylko jedną słabą stronę: jesteśmy żeglarzami - nie sprzedawcami : )

Chorwacja

Chorwacja to zdecydowanie nasz ulubiony akwen. W Chorwacji żeglowaliśmy, żeglujemy i będziemy żeglować. To naturalne muzeum otoczone skałami, klifami i fortecami. Łagodne temperatury i spokojne wody Morza Adriatyckiego sprawiają, że kraj ten pokochali żeglarze z całego świata. Jest tu prawie tysiąc dwieście wysp, wiele z nich niezamieszkałych i dostępnych tylko dla żeglarzy. Wspaniałe parki narodowe jak Telasica, Krka, Kornati. Ogromna ilość marin na najwyższym światowym poziomie oraz cała masa małych, kameralnych portów. Historia Chorwacji jest niezwykle długa i bogata co owocuje niezliczoną ilością zabytków niektóre pochodzą, aż z czasów rzymskiej dominacji na tym terenie. Sezon żeglarski w Chorwacji trwa od maja do października. Temperatury w tym czasie w nadmorskiej części kraju wynoszą od 20 do 27°C, czasem dochodząc do 35°C. W lecie praktycznie nie ma tu opadów, średnio trzy, cztery dni w miesiącu. Temperatura morza w Chorwacji zwykle przekracza 20°C w całym sezonie żeglarskim. Miesiąc z cieplejszą wodą to sierpień, kiedy średnia temperatura wynosi około 25°C. Temperatura wody w zimie waha się w okolicy 14°C. Najczęstszym letnim wiatrem jest Mistral. Jest to wiatr, który wieje z północnego-zachodu z siłą od 1 do 4 w skali Bft. To idealny wiatr do żeglugi. Czasem zdarza się wiatr zwany w tym regionie Jugo, jest to wiatr niosący ciepłe powietrze z nad Sachary, mocniejszy niż Mistral, ale rzadko przekracza 7 w skali Bft. Mocnym porywistym wiatrem jest Bora, ale zdarza się głównie jesienią i zimą. Jeśli pojawia się latem wszystkie stacje pogodowe informują o tym z maksymalnym wyprzedzeniem. Kuchnia chorwacka to kuchnia śródziemnomorska w najlepszym wydaniu. Pełna świeżych owoców morza, ryb, oraz warzyw. Doskonałe są też lokalne wina, niektóre winnice zostały założone jeszcze przez Rzymian. Watro skosztować też lokalnej oliwy, serów i szynki prśszut chorwackiej odmiany hiszpańskie dojrzewającej szynki serrano czy włoskiej szynki prościutto.

chorwacja
Santorini sunset at dawn village of Oia Greece

Grecja

Grecja jako kolebka zachodniej cywilizacji każdego przybysza otacza ogromem zabytków. Wszyscy znają Akropol w Atenach, jeden z najważniejszych zabytków na świecie czy Delfy lub Delos. Ale w Grecji każda wyspa, każdy kamień mają swoją historię. Żeglując można dotrzeć do wielu wspaniałych miejsc jak Zakhyyntos czy Itaka - ojczyzna ojca żeglarzy Odysseusza. W Grecji każdy znajdzie coś dla siebie, tętniące życiem porty i małe spokojne miasteczka oraz bezludne zatoki. Kryształowa woda zachęca do nurkowania, a wulkaniczne wyspy z głebokimi jaskiniami zapewniają niesamowite wrażenia. W Grecji możesz zaplanować rejs po morzu jońskim, lub egejskim. Obydwa te akweny mogą zapewnić wspaniałą żeglarską przygodę. W Grecji, najlepszy czas na pływanie trwa od maja do października. Temperatury w maju, czerwcu, wrześniu i październiku w Grecji przekraczają 20°C. W lipcu i sierpniu maksymalna temperatura to powyżej 30°C. W lecie opady deszczu praktycznie nie występują. W sezonie żeglarskim średnia temperatura wody nie spada poniżej 20°C. Najbardziej charakterystycznym wiatrem Grecji, który wieje na Morzu Egejskim, jest północny wiatr Meltemi. Zdarza się w czasie całego sezonu żeglarskiego. Pomaga oczyścić powietrze i ochłodzić atmosferę. Zwykle zaczyna się po południu i przestaje dmuchać z zachodem słońca, ale czasami Meltemi trwa kilka dni. Kuchnia grecka to najzdrowsza kuchnia śródziemnomorska, pełna kolorów i aromatów. Ze względu na swoją historię i położenie geograficzne, w kuchni greckiej dostrzegamy wpływy zarówno wschodnie jak i zachodnie, ma więc ona egzotyczny i niepowtarzalny styl. Opiera się na warzywach, ale jagnięcina jest tu również bardzo popularna, podobnie jak ryby i owoce morza. Oprócz legendarnej moussaki, złożonej z warstw mięsa i pieczonego bakłażana czy tradycyjnej sałatki greckiej, warto skosztować pasticjo, grillowanej ośmiornicy oraz frutti de mare przyrządzanych na wiele lokalnych sposobów.

Wyspy kanaryjskie

Jeśli masz dość chłodnych miesięcy to rejsu na Wyspach Kanaryjskich w czasie kiedy polska zima szczególnie daje się we znaki jest fantastycznym pomysłem. Sezon żeglarski na Wyspach Kanaryjskich trwa przez cały rok, a w okresie od listopada do października panują temperatury rzadko poniżej 20°C. Dzieje się tak gdyż Wyspy są pod wpływem nagrzanego powietrza z Afryki, a obmywające je wody Atlantyku mają w tym okresie około 20°C więc doskonale chłodzą i odświeżają powietrze, przynosząc orzeźwiającą bryzę morską. Jeżeli dodamy do tego wspaniałą ciągle rozbudowywaną infrastrukturę żeglarską, doskonałe jedzenie i przyjaznych mieszkańców do wybór jest prosty - kierunek Wyspy Kanaryjskie !!! Wszystkie z siedmiu wysp Kanaryjskich są pod wpływem wiatrów handlowych, a odległości między wyspami to mniej więcej jeden dzień żeglugi. Każda z głównych wysp archipelagu - Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro - ma swoją odmienną specyfikę i unikalne atrakcje, warto odwiedzić każdą z nich. Kuchnia na Wyspach Kanaryjskich to wspaniała mieszanka kuchni z całego świata z typowymi hiszpańskimi daniami jak paella i różnorakie tapas, ale tu przygotowywanymi nieco odmiennie niż na kontynencie, zależnie od lokalnej tradycji. Co ciekawe na Wyspach Kanaryjskich nie istnieje sezonowość produktów. Owoce i warzywa dojrzewają tam przez okrągły rok .

kanary
karaiby

karaiby

Karaiby od zawsze kojarzone są z żeglarskim rajem. Krystalicznie czysta woda, wspaniałe piaszczyste plaże, zachęcające do nurkowania rafy koralowe oraz ukryte wyspy do których można dotrzeć tylko łodzią. Panujące w tym rejonie podczas sezonu żeglarskiego przyjazne wiatry, oraz gościnność i pogoda ducha mieszkańców potwierdzają ten wizerunek. Do tego sezon żeglarski trwa na karaibach od grudnia do marca, czyli wtedy kiedy warunki na naszej półkuli nie zachęcają do żeglowania. Akwen ten jest niezwykle obszeny, obejmuje: Martynikę, Bahamy, kraje wyspiarskie jak Kuba, Dominikana i St. Vincent oraz wyspy karaibskie należące do krajów europejskich, takie jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Sint Maarten (Holandia) i Gwadelupa (Francja). Wreszcie, kraje takie jak Belize czy Meksyk posiadające część wybrzeża na morzu karaibskim. Sezon żeglarski na Karaibach trwa od grudnia, do marca, jest to środek pory suchej, ale w okolicy kwietnia i maja też można liczyć na przyjazną pogodę. Wiatry w tym okresie wieją z siłą od 10 do 25 węzłów, co czyni żeglowanie bardzo przyjemnym i efektywnym. Opady deszczu w tym okresie różnią się zależnie od akwenu, ale w porze suchej pojawiają się niezwylke rzadko. Temperatuta powietrza waha się pomiedzy 20 a 30°C. Temperatura wody utrzymuje się powyżej 25°C, a lokalnie może przekroczyć nawet 30°C. Karaibska kuchnia to wielowiekowa mieszanka wpływów z całego świata. Różni się zależnie od akwenu, ale ryż i duża ilość pikantnych przypraw w połączeniu ze świerzymi warzywami i owocami pojawia się wszędzie. Potrawy są kololorowe i lekkie, a używa się do nich produktów, dostępnych w danym regionie. Możemy więc skosztować, kurczaków, wieprzowiny, mięsa koziego, ryb i owoców morza przyżądzanych na wiele różnych sposobów. Wspaniałę są też karaibskie owoce - soczyste i pełne smaku.

włochy

Tygodniowy rejs to za mało, aby choć w części docenić piękno i nieodparty urok Włoch. Historycznej spuścizny tego kraju, owocującej ogromną ilością zabytków i dzieł sztuki nie trzeba przedstawiać. Lecz Włochy to także morski kraj oferujący prawie 7600 km linii brzegowej, wiele miast bezpośrednio na wybrzeżu lub blisko niego np. Wenecję, Rzym czy Neapol. Do tego wspaniałe jedzenie, przyjaźni ludzie, niezwykle zróżnicowane wybrzeże i dwie warte odwiedzenia duże wyspy Sardynia i Sycylia. We Włoszech można pływać wzdłóż piaszczystych plaż od strony Adriatyku, lub od strony morza Tyreńskiego, wzdłóż linii brzegowej oferującej niezliczoną ilość malowniczych zatoczek. We Włoszech panują doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa. Od maja do października średnia siła wiatru wynosi 3 – 5 w skali Bft. Typowa dla tego akwenu jest zmienność siły i kierunku wiatrów. Z zachodu na północny-zachód przychodzi ochładzający Mistral, natomiast z Afryki, gorące Sirocco i Libeccio. Zdarzają się też okresy ciszy i słabych wiatrów. Większa część Włoch wpisuje się w typowy klimat śródziemnomorski. Na północy temperatura nie przekracza 29°C i nie spada poniżej 5°C. Na Sycylii przekracza w lecie 30°C i nie spada poniżej 15°C. W okolicach Neapolu w maju i październiku średnia temperatura wynosi 22°C, czerwcu i wrześniu 26°C oraz w lipcu i sierpniu 29°C. Włoską kuchnię oczywiście zna każdy, ale uwaga, najprostsze dania takie jak risotto, pizza czy pasta nabierają zupełnie innego wymiaru kiedy skosztujesz ich we Włoszech - w małej rodzinnej restauracji na wybrzeżu. Najważniejsze jest, że wszystkie składniki, tych może nie wyszukanych, ale wspaniałych dań rosną w sąsiedztwie. Oliwki, pomidory, oliwa, bakłażany, cebula, czosnek i zioła pochodzą z okolicznych, pełnych słońca wiosek, a bogata w minerały ziemia dodaje aromatu doskonałym włoskim winom. Na deser warto skosztować choćby znanych wszystkim włoskich klasyków jak: tiramisu, panna cotta i obowiązkowo włoskich lodów i sorbetów.

wlochy
czarnogóra

czarnogóra

Czarnogóra to niewielki, choć piękny śródziemnomorski kraj. Prawie 300 kilometrów linii brzegowej i śródziemnomorski klimat sprawiają, że Czarnogóra cieszy się rosnącą popularnością wśród żeglarzy. Do tego ujmująca gościnność mieszkańców, oraz wiele wspaniałych miejsc nieskażonych masową turystyką, niewielkie odległości między marinami, w których można się schronić podczas niesprzyjającej pogody to wystarczająca rekomendacja, aby właśnie w Czarnogórze zaplanować swój żeglarski urlop. Pogoda w Czarnogórze jest typowa dla Adriatyku. W sezonie żeglarskim trwającym od maja do października temperatury powietrza utrzymują się na poziomie powyżej 20°C, w lipcu i w sierpniu mogą przekroczyć 30°C. Temperatura wody utrzymuje się w okolicy 20°C. Wieją tu te same wiatry co w Chorwacji: łagodny Mistral, nieco mocniejszy Jugo i czasem zdarza się również Bora. W Czarnogórze watro skosztować różnorodnych grillowanych mięs, faszerowanych papryk i bakłażanów, a także naszego ulubionego i bardzo popularnego na Bałkanach cevapcici. Fenomen tego grillowanego przysmaku z mielonego mięsa polega na tym, że nie tylko w każdym kraju, ale i w każdym porcie smakuje inaczej i serwowany jest na różne sposoby ale zawsze ze wspaniałym bałkańskim ajvarem.

"Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku"

Kontakt

social media