Staramy się służyć pomocą na każdym etapie rejsu.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i wypłyń na wakacje marzeń.

Pomożemy Ci wybrać idealny jacht, a także  zaplanować trasę rejsu w wybranym przez Ciebie kraju. 

Poniżej znajdziesz opisy naszych ulubionych akwenów 

Mamy tylko jedną słabą stronę: jesteśmy żeglarzami ... nie sprzedawcami ... 

 

Chorwacja

Chorwacja to zdecydowanie nasz ulubiony akwen. W Chorwacji żeglowaliśmy, żeglujemy i będziemy żeglować. To naturalne muzeum otoczone skałami, klifami i fortecami. Łagodne temperatury i spokojne wody Morza Adriatyckiego sprawiają, że kraj ten pokochali żeglarze z całego świata. Jest tu prawie tysiąc dwieście wysp, wiele z nich nezamieszkałych i dostępnych tylko dla żeglarzy. Wspaniałe parki narodowe jak Telasica, Krka, Kornati. Ogromna ilość marin na najwyższym światowym poziomie oraz cała masa małych, kameralnych portów. Historia Chorwacji jest niezwykle długa i bogata co owocuje niezliczoną iolością zabytków niektóre pochodzą, aż z czasów rzymskiej dominacji na tym terenie. 

 

Sezon żeglarski w Chorwacji trwa od maja do października. Temperatury w tym czasie w nadmorkiej części kraju wynoszą od 20 do 27°C, czasem dochodząc do 35°C. W lecie praktycznie nie ma tu opadów, średnio trzy, cztery dni w miesiącu. Temperatura morza w Chorwacji zwykle przekracza 20°C w całym sezonie żeglarskim. Miesiąc z cieplejszą wodą to sierpień, kiedy średnia temperatura wynosi około 25°C. Temperatura wody w zimie waha się w okolicy 14°C. Najczęstszym letnim wiatrem jest Mistral. Jest to wiatr, który wieje z północnego-zachodu z siłą od 1 do 4 w skali Bft. To idealny wiatr do żeglugi. Czasem zdarza się wiatr zwany w tym regionie Jugo, jest to wiatr niosący ciepłe powietrze z nad Sachary, mocniejszy niż Mistral, ale rzadko przekracza 7 w skali Bft. Mocnym porywistym wiatrem jest Bora, ale zdarza się głównie jesienią i zimą. Jeśli pojawia się latem wszystkie stacje pogodowe informują o tym z maksymalnym wyprzedzeniem.

 

Kuchnia chorwacka to kuchnia śródziemnomorska w najlepszym wydaniu. Pełna świeżych owoców morza, ryb, oraz warzyw. Doskonałe są też lokalne wina, niektóre winnice zostały założene jeszcze przez Rzymian. Watro skosztować też lokalnej oliwy, serów i szynki prśszut chorwackiej odmiany hiszpańskie dojrzewającej szynki serrano czy włoskiej szynki prościutto.

 

Grecja

Grecja jako kolebka zachodniej cywilizacji każdego przybysza otacza ogromem zabytków. Wszyscy znają Akropol w Atenach, jeden z najważniejszych zabytków na świecie czy Delfy lub Delos. Ale w Grecji każda wyspa, każdy kamień mają swoją historię. Żeglując można dotrzeć do wielu wspaniałych miejsc jak Zakhyyntos czy Itaka - ojczyzna ojca żeglarzy Odysseusza. W Grecji każdy znajdzie coś dla siebie, tętniące życiem porty i małe spokojne miasteczka oraz bezludne zatoki. Kryształowa woda zachęca do nurkowania, a wulkaniczne wyspy z głebokimi jaskiniami zapewniają niesamowite wrażenia. W Grecji możesz zaplanować rejs po morzu jońskim, lub egejskim. Obydwa te akweny mogą zapewnić wspaniałą żeglarską przygodę.

 

W Grecji, najlepszy czas na pływanie trwa od maja do października. Temperatury w maju, czerwcu, wrześniu i październiku w Grecji  przekraczają 20°C. W lipcu i sierpniu maksymalna temperatura to powyżej 30°C. W lecie opady deszczu praktycznie nie występują. W sezonie żeglarskim średnia temperatura wody nie spada poniżej 20°C. Najbardziej charakterystycznym wiatrem Grecji, który wieje na Morzu Egejskim, jest północny wiatr Meltemi. Zdarza się w czasie całego sezonu żeglarskiego. Pomaga oczyścić powietrze i ochłodzić atmosferę. Zwykle zaczyna się po południu i przestaje dmuchać z zachodem słońca, ale czasami Meltemi trwa kilka dni.

 

Kuchnia grecka to najzdrowsza kuchnia śródziemnomorska, pełna kolorów i aramatów. Ze względu na swoją historię i położenie geograficzne, w kuchni greckiej dostrzegamy wpływy zarówno wschodnie jak i zachodnie, ma więc ona egzotyczny i niepowtarzalny styl. Opiera się na warzywach, ale jagnięcina jest tu również bardzo popularna, podobnie jak ryby i owoce morza. Oprócz legenarnej moussaki, złożonej z warstw mięsa i pieczonego bakłażana czy tradycyjnej sałatki greckiej, warto skosztować pasticjo, grilowanej ośmiornicy oraz frutti de mare przyrządzanych na wiele lokanych sposobów.

 

Czarnogóra

Czarnogóra to niewielki, choć piękny śródziemnomorski kraj. Prawie 300 kilomertów lini brzegowej i śródziemnomorski klimat sprawiają, że Czarnogóra cieszy się rosnącą popularnością wśród żeglarzy. Do tego ujmująca gościnność mieszkańców, oraz wiele wspaniałych miejsc nieskażonych masową turystyką, niewielkie odległości między marinami, w których można się schronić podczas niesprzyjajacej pogody to wystarczająca rekomendacja, aby właśnie w Czarnogorze zaplanować swój żeglarski urlop.

 

Pogoda w Czarnogórze jest typowa dla Adriatyku. W sezonie żeglarskim trwającym od maja do pździernika teperatury powietrza utrzymują się na poziomie powyżej 20°C, w lipcu i w sierpniu mogą przekroczyć 30°C. Temperatura wody utrzymuje się w okolicy 20°C. Wieją tu te same wiatry co w Chorwacji: łagodny Mistral, nieco mocniejszy Jugo i czasem zdarza się również Bora.

 

W Czarnogórze watro skosztować różnorodnych grilowanych mięs, faszerowanych papryk i bakłażanów, a także naszego ulubionego i bardzo popularnego na bałkanach cevapcici. Fenomen tego grilowanego przysmaku z mielonego mięsa polega na tym, że nie tylko w każdym kraju, ale i w kadżdym porcie smakuje inaczej i serwowany jest na różne sposoby ale zawsze ze wspaniałym bałkańskim ajvarem.

 

Wyspy Kanaryjskie

Jeśli masz dość chłodnych miesięcy to rejsu na Wyspach Kanaryjskich w czasie kiedy polska zima szczególnie daje się we znaki jest fantastycznym pomysłem. Sezon żeglarski na Wyspach Kanaryjskich trwa przez cały rok, a w okresie od listopada do października panują temperatury rzadko poniżej 20°C. Dzieje się tak gdyż Wyspy są pod wpływem nagrzanego powietrza z Afryki, a obmywające je wody Atlantyku mają w tym okresie około 20°C więc doskonale chłodzą i odświerzają powietrze, przynosząc orzeźwiającą bryzę morską. Jeżeli dodamy do tego wspaniałą ciągle rozbudowywaną infrastrukturę żeglarską, doskonałe jedzenie i przyjaznych mieszkańców do wybór jest prosty ... kierunek Wyspy Kanaryjskie !!!

 

Wszystkie z  siedemiu wysp Kanaryjskich są pod wpływem wiatrów handlowych, a odległości między wyspami to mniej więcej jeden dzień żeglugi. Każda z głównych wysp archipelagu - Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro - ma swoją odmienną specyfikę i unikalne atrakcje, warto odwiedzić każdą z nich.

 

Kuchnia na Wyspach Kanaryjskich to wspaniała mieszanka kuchni z całego świata z typowymi hiszpańskimi daniami jak paella i różnorakie tapas, ale tu przygotowywanymi nieco odmiennie niż na kontynecie, zależnie od lokalnej tradycji. Co ciekawe na Wyspach Kanaryjskich nie istnieje sezonowość produktów. Owoce i warzywa dojrzewają tam przez okrągły rok .

 

Hiszpania

Hiszpania ma do zaoferowania bardzo wiele możliwości zorganizowania wspaniałego rejsu. W Hiszpani znajdziecie doskonały klimat śródziemnomorski, łagodne wiatry, wiele dobrze wyposażonych portów, wspaniałe zabytki i wyśmienite jedzenie. W rejonie Morza Śródziemnego najlepiej wybrać czarter w okolicy Barcelony lub Costa Brava. Warto odkryć urocze zatoczki na Balearach. Wytrawni żeglarze mogą też wyczarterować jacht w rejonie Zatoki Biskajskiej, aby cieszyć się prawdziwą żeglarską przygodą.

 

Sezon żeglarski trwa tu od maja do października, kiedy temperatury są wyższe, opady minimalne, a wiatry przyjazne. Temperatura w Hiszpanii różni się znacznie na północnym i na południowym wybrzeżu. Wybrzeże Morza Śródziemnego cechują w sezonie temperatury w okolicy 25°C, na wybrzeżu Atlantyckim zaś 20°C. Latem na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest tylko kilka deszczowych dni ale na północy opadów pojawia się więcej. Temperatura morza na Atlantyku i w Kantabrii  jest nieco niższa niż na Morzu Śródziemnym i wynosi 20°C. Wody na północy wybrzeża Morza Śródziemnego przekraczają 25°C, a średnia temperatura w Costa del Sol to 28°C. Wiatr zmienia się w Hiszpanii w zależności od regionu. Na Morzu Śródziemnym jednym z głównych wiatrów jest Levante na wschodzie, osiągający najwyższą prędkość w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej. Wiatr zachodni w tym obszarze łagodzi zimowe temperatury i zwiększa je latem. W Katalonii i na Balearach najsilniejszym wiatrem jest Tramontana.

 

W Hiszpani koniecznie trzeba skosztować  paelli, a co ciekawe paella w Hiszpani w każdym miejscu smakuje inaczej w zależności od dostępności produktów i lokalnej tradycji. Aby poczuć wspaniałą śródziemnomorską ferrie barw, smaków i aromatów jakie ma do zaoferowania hiszpańska kuchnia warto zjeść posiłek w jednym z licznych barów tapas. Tapas to Hiszpańska mała przekąska, ale różnorodność oferowanych tapas może przyprawić o zawrót głowy największych smakoszy. Warto też skosztować: galicyjskiej ośmiornicy, madryckiego gulaszu i andaluzyjskiego gazpacho. 

 

Włochy

Tygodniowy rejs to za mało, aby choć w części docenić piękno i nieodparty urok Włoch. Historycznej spuścizny tego kraju, owocujęcej ogromną ilością zabytków i dzieł sztuki nie trzeba przedstawiać. Lecz Włochy to także morski kraj oferujący prawie 7600 km linii brzegowej, wiele miast bezpośrednio na wybrzeżu lub blisko niego np. Wenecję, Rzym czy Neapol. Do tego wspaniałe jedzenie, przyjaźni ludzie, niezwykle zróżnicowane wybrzeże i dwie warte odwiedzenia duże wyspy Sardynia i Sycylia. We Włoszech można pływać wzdłóż piaszczystych plaż od strony Adriatyku, lub od strony morza Tyreńskiego, wzdłóż linii brzegowej oferującej niezliczoną ilość malowniczych zatoczek.

 

We Włoszech panują doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa. Od maja do października średnia siła wiatru  wynosi 3 – 5 w skali Bft. Typowa dla tego akwenu jest zmienność siły i kierunku wiatrów. Z zachodu na północny-zachód przychodzi ochładzający Mistral, natomiast z Afryki, gorące Sirocco i Libeccio. Zdarzają się też okresy cisz i słabych wiatrów. Większa część Włoch wpisuje się w typowy klimat śródziemnomorski. Na północy temperatura nie przekracza 29°C i nie spada poniżej 5°C. Na Sycylii przekracza w lecie 30°C i nie spada poniżej 15°C. W okolicach Neapolu w maju i październiku średnia temperatura wynosi 22°C, czerwcu i wrześniu 26°C oraz wlipcu i sierpniu 29°C .

 

Włoską kuchnię oczywiście zna każdy, ale uwaga, najprostsze dania takie jak risotto, pizza czy pasta nabierają zupełnie innego wymiaru kiedy skosztujesz ich we Włoszech - w małej rodzinnej restauracji na wybrzeżu. Najważniejsze jest, że wszystkie składniki, tych może nie wyszukanych, ale wspaniałych dań rosną w sąsiedztwie. Oliwki, pomidory, oliwa, bakłażany, cebula, czosnek i zioła pochodzą z okolicznych, pełnych słońca wiosek, a bogata w minerały ziemia dodaje aromatu doskonałym włoskim winom. Na deser warto skosztować choćby znanych wszystkim włoskich klasyków jak: tiramisu, panna cotta i obowiązkowo włoskich lodów i sorbetów .

 

Francja

Jako że Francja ma dostęp zarówno do morza śródziemnego jak i oceanu atlantyckiego, oferuje wiele możliwości zorganizowania rejsu, który będzie spełnieniem żeglarskich marzeń. Czarterując jacht u mglistych wybrzeży Bretani możesz spodziewać się zupełnie innych doznań niż podczas rejsu wzdłuż Lazurowego Wybrzeża gdzie możesz odwiedzić Cannes, Sant-Tropez, Sant-Raphael. Warto także zorganizować rejs wokół Korsyki, aby zobaczyć wspaniałe klify otaczające tę francuską wyspę, zażyć relaksu na temtejszych plażach i skosztować jedynej w swoim rodzaju korsykańskiej kuchni.

 

Korsyka i francuska riviera charatkeryzują się typowymi dla klimatu śródziemnomorskiego umiarkowanymi wiatrami. Na tych akwenach króluje Mistral i Sirocco. Wiatry te od wiosny do jesieni wieją z umiarkowaną siłą, stwarzając doskonałą szansę na pokonywanie trasy rejsu na pełnych żaglach. Temeratura wody w sezonie żeglarskim praktycznie nie spada poniżej 20°C, a latem lokalnie może przekroczyć 25°C.

 

Francuską kuchnie można określić jednym słowem : "wyrafinowanie" dlatego nie sposób polecić kilku potraw, których należy skosztować. We Francji należy otworzyć się na nowe wrażenia ponieważ każde miejsce, każda lokalna restauracja może zaskoczyć nas całkowicie nowym kulinarnym doznaniem. Nie warto też zaopatrywać się w duży zapas pieczywa na rejs, ponieważ w tym kraju, w każdym nawet maleńkim porcie od wczesnego rana do późnego wieczora można kupić wspaniałe bagietki, bułki i crioasanty dopiero co wyjęte z pieca. 

 

Turcja

Turcja dzięki swojemu położeniu pomiedzy Europą i Azją to niezwykle interesujący kraj. Od tysięcy lat właśnie w Turcji krzyżowały się szlaki handlowe kupców z całego świata. Niezwykłą mieszankę kultur widać w architekturze, gościnności i tolerancji mieszkańców, a także w unikalnej kuchni pełnej aromatów kolorów i smaków. Turcja oferuje dostęp do trzech mórz: Morza Śródziemnego, Morza Egejskiego i Morza Czarnego. Rząd Turcji nieustannie dokłada wysiłków aby zmodernizować istniejącą infrastrukturę, czyniąc ją bardziej przyjazną dla żeglarzy. Ciągle powstają nowe mariny o bardzo wysokim standardzie.

 

Najlepszym terminem na wynajęcie łodzi w Turcji  jest czas od maja do października. Porty w Turquoise Coast są zwykle pełne w lipcu i sierpniu, więc lepiej zarezerwować miejsce do cumowania z wyprzedzeniem. Jednak tureckie wybrzeże oferuje setki mil morskich, gdzie łatwo jest znaleźć odosobnione miejsce, jeśli szukasz spokoju. Można również wybrać czarter we wrześniu i październiku, kiedy temperatury powietrza i wody są ciągle jeszcze wysokie, a wiatry umiarkowane. Temperatura na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Egejskiego w Turcji jest typowa dla klimatu śródziemnomorskiego. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 30°C, a opady praktycznie się nie pojawiają. Temperatura morza w sezonie żeglarskim nie spada poniżej 20°C. Wiatry na Turkusowym Wybrzeżu są umiarkowane. Po południu pojawiają się bryzy z zachodu ale zazwyczaj nie są silne. Jedynym wyjątkiem jest Meltemi, który latem wieje ze wschodu ale jest mniej intensywny w okolicach Antalyi niż w Bodrum czy Marmaris.

 

Turecka kuchnia to niesamowita mieszanka kuchni wschodu i zachodu. Możemy kosztować tu dań typowo śródziemnomorskich, ale i arabskiego humusu czy falafeli. Jest niezwykłym połączeniem potraw i dań z całego świata, pełna warzyw, roślin strączkowych, orzechów, ale i wspaniałych grilowanych mięs oraz ryb. Posiłek dobrze jest zacząć od mezze - różnorakich przekąsek, warto też skosztować najprostszego tureckiego kebaba, który w Turcji smakuje doskonale. Na deser koniecznie trzeba skosztować legendarnej baklavy przyrządzenej tu na dziesiątki sposobów.

 

Karaiby

Karaiby od zawsze kojarzone są z żeglarskim rajem. Krystalicznie czysta woda, wspaniałe piaszczyste plaże, zachęcające do nurkowania rafy koralowe oraz ukryte wyspy do których można dotrzeć tylko łodzią. Panujące w tym rejonie podczas sezonu żeglarskiego przyjazne wiatry, oraz gościnność i pogoda ducha mieszkańców potwierdzają ten wizerunek. Do tego sezon żeglarski trwa na karaibach od grudnia do marca, czyli wtedy kiedy warunki na naszej półkuli nie zachęcają do żeglowania. Akwen ten jest niezwykle obszeny, obejmuje:  Martynikę, Bahamy, kraje wyspiarskie jak Kuba, Dominikana i St. Vincent oraz wyspy karaibskie należące do krajów europejskich, takie jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Sint Maarten (Holandia) i Gwadelupa (Francja). Wreszcie, kraje takie jak Belize czy Meksyk posiadające część wybrzeża na morzu karaibskim.

 

Sezon żeglarski na Karaibach trwa od grudnia, do marca, jest to środek pory suchej, ale w okolicy kwietnia i maja też można liczyć na przyjazną pogodę. Wiatry w tym okresie wieją z siłą od 10 do 25 węzłów, co czyni żeglowanie bardzo przyjemnym i efektywnym. Opady deszczu w tym okresie różnią się zależnie od akwenu, ale w porze suchej pojawiają się niezwylke rzadko. Temperatuta powietrza waha się pomiedzy 20 a 30°C. Temperatura wody utrzymuje się powyżej 25°C, a lokalnie może przekroczyć nawet 30°C.

 

Karaibska kuchnia to wielowiekowa mieszanka wpływów z całego świata. Różni się zależnie od akwenu, ale ryż i duża ilość pikantnych przypraw w połączeniu ze świerzymi warzywami i owocami pojawia się wszędzie. Potrawy są kololorowe i lekkie, a używa się do nich produktów, dostępnych w danym regionie. Możemy więc skosztować, kurczaków, wieprzowiny, mięsa koziego, ryb i owoców morza przyżądzanych na wiele różnych sposobów. Wspaniałę są też karaibskie owoce - soczyste i pełne smaku.   

 

Telefon

+48 696 453 256

Email

biuro@gomera-yacht.com

Adres

os. Praciaki 45

34-125 Sułkowice